Зазначимо, якщо бджоли оброблялися різними хімічними препаратами, зокрема біпіном – такий підмор категорично забороняється збирати для подальшого використання. Якщо такий підмор використати для виготовлення лікувальних засобів – є ризики на онкологічні захворювання. Якщо підмор сирий та має плісняву, його також не рекомендовано використовувати.
Є три різних види підмору:
- зимовий (міститься отрута і неперетравлені залишки в кишківнику). Найбільшу кількість отримують під час весняної ревізії.
- літній (бджолині тільця містять отруту) – складається з бджіл, які накопичуються протягом сезону і не доживають до зимівлі. Їх важко зібрати, оскільки влітку більшість бджіл гине за межами вулика.
- мертві тільця бджіл, що залишаються після бджоловжалення – бджола після ужалення гине. Такі тільця бджіл не містять отрути.
Найбільша кількість бджолиного підмору на пасіках буває після зими, при весняному обстеженні вуликів. Це дуже вдалий час для його збору і заготівлі. Якість підмору залежить від порядності господарів.
Підмор витягується з вуликів разом зі сміттям, який слід відсіяти через велике сито. Якщо не планується використання всього підмору відразу і потрібно його заготівля, то бджіл необхідно висушити, помішуючи для рівномірного просушування. Зберігати сухий підмор слід в тарі, що дихає, та у сухому місці.
І ще трішки фактів наостанок:
- Бджолиний підмор має мати приємний запах.
- Основною діючою речовиною є хітозан (хітиновий покрив тіла бджоли).
- Підмор використовується як в сухому розтертому вигляді, так і екстрагованому.
Якщо ви вирішили збирати підмор – підійдіть відповідально до цього процесу. Адже від цього залежить чиєсь здоров’я, і в першу чергу ваше.