Вуликові картки зберігають під дахами (кришками) вуликів. Таким чином, щоб пригадати стан сім’ї, достатньо вийняти вуликову картку з вулика та проглянути записи останніх оглядів. Для кращого збереження та захисту від забруднення впродовж сезону картки можна помістити у канцелярські файли.
Вуликову картку замінюють на нову після першого весняного огляду з повним розбиранням гнізда або при необхідності (якщо скінчилося місце або вона зіпсована).
Вуликова картка (не залежно від назви), присвоюється не за номером вулика, а за номером сім’ї. Тому, якщо сім’ю переселяють в інший вулик, то відповідно присвоюється той самий номер. Загалом прийнято, щоб номер вулика і сім’ї збігалися.
На промислових пасіках практикують нумерування корпусів (магазинів) багатокорпусних вуликів. Додавання чи забір медового корпусу, також вносять у вуликову картку. На медово-товарних пасіках використані картки підшивають та зберігають у вигляді пасічних журналів не менше 3-х років для можливості проведення глибокого аналізу виробництва у бджологосподарстві.
Таким чином, окрім оновлення оснащення пасіки (рамки, корпуси) до нового сезону, слід подбати й про організаційні моменти та супровідну документацію.
- Проаналізувати результати та записи минулого року, підготувати до заміни під час весняного огляду вуликові картки.
- Переглянути та за потреби підготовити документи на пасіку, які будуть необхідні для кочівлі чи торгівлі продукцією у наступному сезоні.
- Спланувати кочівлі та укласти договори із власниками полів з врахуванням планових обробок рослин засобами захисту.
- Прорахувати кормовий баланс пасіки та подбати про підгодівлю бджіл у безвзяткові періоди.
- Підготувати план профілактичних обробок від основних захворювань бджіл (варооз, ноземоз) та спланувати застосування стимулюючих імуномоделюючих підгодівель біологічно-активними добавками.
- Пройти онлайн-курс щодо актуальних змін у галузі (наприклад, реєстрації оператора ринку та впровадження HACCP) або отримати роз’яснення від Держспоживслужби чи місцевих пасічницьких громадських організацій.
- Дізнатися графік просвітницьких заходів у галузі та запланувати свою участь.
Продуктивної зими та успішного планування!
Леонора Адамчук, к.с.-г.н., доцент НУБіП України,
голова ГО «Фундація жінок пасічниць»